Par Kordiceps un senēm
Kordiceps pieskaitāms augstākajai sēņu askomicetu klasei. Šī sēne aug Tibetas augstkalnēs ķīniešu Sičuaņas, Juņnaņas, Cinhaijas provincēs un citviet aptuveni četru tūkstošu metru augstumā.
Ja gada siltajā laikā noteikta tauriņa (Hepialide) kūniņā iespiežas Kordicepsa spora, tad pavasarī parazitējošā spora izdīgst. Augošā sēne iesākumā izmanto vērtīgās kūniņas barības vielas, bet vēlāk, savienojoties ar tuvumā augošo Tibetas zālāju sakņu sistēmu, izmanto to vērtīgās vielas. Skābekļa trūkums augstkalnes apstākļos, zemās gaisa temperatūras un to svārstības, kā arī saikne ar Kosmosu Kordicepsu norūda un padara energoietilpīgu.
Kopš senseniem laikiem Austrumos Kordicepsu uzskata par visvērtīgāko no visa, kas aug uz Zemes. Ne jau velti imperatori un tiem tuvinātie vienmēr pauduši Kordicepam īpašu cieņu.
Ķīnā Kordicepu dēvē par "Dievišķo dāvanu", "Burvju talismanu", jo nevienam augam nepiemīt tāds dziedniecisks spēks.
Kordicepam piemīt spēcīgas antioksidanta īpašības, jo tā sastāvā ietilpst betakarotīns (provitamīns A), E un C vitamīni, minerāli selēns un cinks, ubihinons (koenzīms Q10), imūmodulējošie polisaharīdi u.c. vielas Kordicepsam iedarbojoties uz epifīzi, izdalās liels daudzums melatonīna, kam piemīt universāla antioksidanta īpašības – spēcīga iedarbība uz audzējiem.
Kordicepsa sastāvā rodami arī 77 mikro- un makroelementi, vairāk kā 80 fermentu tipi, neaizvietojamās aminoskābes, nepiesātinātās taukskābes utt. Toties vitamīnu un minerālu devas nav augstas. Tāpēc šīs pārtikas piedevas nevar radīt pārdozēšanas simptomus. Bet vissvarīgākais ir visiem preparātiem piemītošais sinerģisma princips, kas tiek pielietots, tos ražojot. Principa būtība sakņojas ietilpstošo komponentu skalddevu efektīvas attiecības precīzā piemērošanā, kas savukārt nodrošina potencēta efekta sasniegšanu un pilnīgu netoksiskumu. Tātad, preparātu lietojot, tiek garantēta pilnīga drošība.
Amerikāņu zinātnieki farmakologi no Kordicepsa izdalīja sekojošas unikālas substances: kordicepīnu, kordicepsskābi, adenozīnu, adenīnu u.c., un tās noteica preparāta spēcīgo iedarbību uz imūnsistēmu.
Neskatoties uz to, ka augstāko sēņu sastāvā ir bagātīga vielu daudzveidība, pamata tīrviela ir polisaharīdi. Tika izpētīts, ka Kordicepsa bioloģisko efektu lielākā daļa saistās ar unikālo polisaharīdu kompleksu. Eksperimenta apstākļos polisaharīdu koncentrācija tika palielināta, kas savukārt 10-15 reizes palielināja imūnregulējošo un antioksidanta iedarbību (Liu P. un līdzaut., 2004). Tas arī tiešā veidā nosaka terapeitisko efektivitāti Kordicepsa šķidrajām receptūrām, kurās, pateicoties mūsdienīgajām tehnoloģijām, polisaharīdu koncentrācija ir novesta līdz unikālam līmenim.
Kordiceps ir vienīgais Zemes augs, kam vienlaicīgi piemīt specifiska pretaudzēju un metastatiska darbība (Yoshida J. un līdzaut., 1989; Nakamura K. un līdzaut., 1999). Jāpiezīmē, ka sēņu polisaharīdu paaugstinātās imunoloģiskās reaktivitātes blakusefekts ir sistēmas citoprotektīvais efekts – ar to arī sēņu terapija atšķiras no citiem imūnterapijas veidiem.
Kordiceps pastiprina organisma aizsargspējas pret dažādiem ārējiem un iekšējiem faktoriem, aizsargā organismu no radiācijas, tikai dažu minūšu laikā atjauno bojāto enerģētisko apvalku.
Preparātiem no Kordicepsa piemīt arī pretalerģiska iedarbība. Lietojot preparātus, izpaužas spēcīgs efekts šūnu attīrīšanā no toksīniem, no organisma tiek aktīvi izvadītas visas toksiskās vielas, tajā skaitā – zarnu indes, zāļu savienojumi, radionuklīdi, smago metālu sāļi.
Kordiceps ir dabisks antibiotiķis un nomāc pneimokoku, stafilokoku, streptokoku un daudzu citu mikrobu iedarbību. Šī sēne iedarbojas arī uz dažādiem vīrusiem, tajā skaitā – uz adeno, gripas, hepatīta, herpes, atipiskās pneimonijas vīrusiem. Kordicepsa preparāti piedalās kompleksajā AIDS slimnieku ārstēšanā. Kordiceps iedarbojas arī uz protozojiem (hlamīdijām, ureaplazmu, trihomonādi u.c.), helmintēm un sēnītēm.
Ir novērota izteikta kordicepsa iedarbība uz asinsvadiem – tiek regulēts to platums, asinsvadu sieniņas kļūst elastīgākas, tiek pazemināta asins spēja veidot trombus. Novērojama aknu šūnu – hepatocītu - un citu orgānu šūnu reģenerācija; normalizējas ādas virskārtas, aizdegunes gļotādas un elpošanas ceļu mikroflora. Kordicepsu saturošie preparāti atjauno aknu funkciju, regulē vielmaiņu (pirmām kārtām – lipīdu).
Mērķtiecīgi ir lietot kordicepsa preparātus, lai izvairītos no iekaisuma procesu pāriešanas hroniskajā stadijā.. Šie preparāti atjauno visu sistēmu un orgānu funkcionēšanu, kā arī šo sistēmu un orgānu pašregulācijas mehānismus.
Kordicepsa preparāti ļoti plaši tiek pielietoti kā profilaktiski un atveseļojoši līdzekļi. Lietojot tos kompleksi ar medikamentiem, ievērojami tiek pastiprināts tradicionālās ārstēšanas efekts un samazināta blakusiedarbības iespēja.
Sēne Linčži (Ling-ši, Reiši, spīdīgā piepe, lakotā piepe, hanoderma spīdīgā) aug uz dažu sugu nogāztu koku saknēm un stumbra.
Sēni Linčži dēvē arī par "Nemirstības sēni". Tradicionālajā Ķīnas medicīnā šai sēnei ir piešķirta augstākā kategorija tās plašās iedarbības dēļ, turklāt sēne nerada blakusparādības.
Sēnes sastāvs ir ļoti piesātināts: proteīni satur visas neaizvietojamās un visizplatītākās aizvietojamās aminoskābes un amīdus. Tauki satur galvenokārt nepiesātinātās taukskābes. Sēnes ir bagātas ar vitamīniem (galvenokārt C un D) un minerāliem (tostarp – kalciju, fosforu, dzelzi). Starp ārstniecības augiem Linčži ir vienīgais, kas satur visaktīvākos polisaharīdus. Tikai šis augs ir vienīgais triterpenoīdu (hanoderskābju) grupas avots – molekulārā uzbūve ir līdzīga steroīdo hormonu uzbūvei. Hanoderskābes iedarbojas antialerģiski un uzlabo skābekļa apguves procesu.
Izpētot ārstnieciskās sēnes, atklājās, ka to pretvēža iedarbība saistīta ar saturā esošajiem polisaharīdiem un taukainajām substancēm, kas acīmredzot ir ergosterīni. Linčdži atšķiras no daudzām citām ārstnieciskajām sēnēm ar to, ka satur ne tikai aktīvos pretvēža polisaharīdus, bet arī tā saucamos terpenoīdus, kas palielina pretošanās spējas stresam, potencē superoksidismutāzes darbību, liek šķēršļus brīvo radikālu uzkrāšanās procesam organismā. Polisaharīdu specifiskais efekts izpaužas makrofāgu un T-limfocitu aktivizācijā, interferona stimulācijā un vispārējā imūnatbildes uzlabošanā šūnu līmenī. Sēnes ir nekaitīgas cilvēka organismam un tām nav toksiskas iedarbības. Bojātās imūnsistēmas, tajā skaitā slimajiem ar AIDS, atjaunošanās pakāpe un pretaudzēju iedarbība atkarīga no pielietotās Linčdži terapijas ilguma.
Lincži vienlaikus skaitās tonizējošs un adaptogēns preparāts. Kā tonizējošs preparāts tas nostiprina organisma spēkus, bet kā adaptogens palīdz pielāgoties stresam. Lincži ir dabisks adaptogēns, kas uzlabo veselību un normālu organisma funkcionēšanu. Preparāts ne tikai uzlabo vēža slimnieku dažus imūnatbildes komponentus, bet arī nomāc imūnsistēmas patoloģiskās izmaiņas autoimūno saslimšanu gadījumos.
Mūsdienu laboratoriskie un klīniskie pētījumi ir atklājuši Lincži pretiekaisuma, pretvīrusu, antimikrobās, pretalerģiskās un pretaudzēju iedarbības izpausmes. Sēnei Lincži ir īpaša terapeitiska vērtība, ārstējot augšējo elpošanas ceļu iekaisumus (hronisks bronhīts u.c.).
Mēs varam secināt, ka Lincži ir četras galvenās ārstējošās iezīmes.
Pirmā – piemīt spēcīga pretaudzēju iedarbība.
Otrā – lietojams alerģisku saslimšanu gadījumos. Izpētot Amerikas Vēža institūtā Lincži ķīmisko sastāvu, tika izdarīts brīnišķīgs atklājums: tika atrasta viela un nosaukta par lanostanu – tas bremzē pretvielu veidošanos. Tagad bronhiālās astmas, atopiskā dermatīta slimnieki un citu alerģisku izpausmju slimnieki tiek izdziedināti, lietojot Lincži.
Trešā – plaušu saslimšanu pozitīvs dziedināšanas efekts, lietojot šīs sēnes preparātus.
Ceturtā – plaša un sekmīga Lincži pielietošana, ārstējot sirds asinsvadu slimības.
Aromātiskā sēne (šitake, sjangu, melnā sēne) ir ieguvusi savus nosaukumus labās garšas un krāsas sakarā. Sēne ir pazīstama ar vēl vienu nosaukumu – Gulošā Budas sēne. Senajā Japānā, audzējot sēni, mūki ar īpašiem koka āmuriem sita pa koku, uz kura auga sēne, lai atmodinātu "gulošo micēliju", kā arī pašu Budu, lai Viņš neaizmirstu ieguldīt Šitakē īpašās dziednieciskās īpašības.
Sjangu ārstnieciskās spējas ir unikālas – to apliecina fungoterapijas daudzu gadsimtu vēsture un daudzie klīniskie pētījumi Eiropā, Amerikā un Krievijā. Bioķīmijā šī sēne ir sensācija, jo vienlaicīgi tika veikti divi atklājumi: tika izdalīts polisaharīds "lentinans" ar unikālu piemītošu pretaudzēju spēju, kam analogas nav augu pasaulē, kā arī tika izdalīti gaistoši savienojumi, kurus nodevēja par "sēņu fitoncidiem" – tie spēj cīnīties ar jebkuriem vīrusiem - sākot ar visnevainīgākajiem rinovīrusiem (vīrusi, kas rada iesnas) un nobeidzot ar AIDS vīrusiem.
Lentinans tiek pielietots kompleksajā pretaudzēju terapijā kā preparāts, kas aizkavē dažādu audzēju attīstību un nomāc metastāžu veidošanos, aktivizējot imūnsistēmu (Moriya, 1984). Lentinans sasaistās ar limfocītu virspusi vai ar specifiskajiem asins plazmas olbaltumiem, kuri aktivē makrofāgus, T-helperus, naturālos killerus un citas efektorās šūnas. Šie aktivācijas mehānismi veicina pretvielas, interleikinu (IL-1, IL-2, IL-12) un u-interferona izstrādi lielos daudzumos.Tādējādi lentinana pretaudzēju efekts izpaužas makroorganisma imūnstatusa paaugstināšanā.
Taču nosauktā polisaharīda imūnmodulējošā iedarbība paplašina tā pielietojumu – lentinanu var pielietot dažādiem imūndeficīta stāvokļiem. Sjangu lentinana pielietošana rada imūnkompetento šūnu aktivitātes atjaunošanos. Turklāt notiek T-helleru aktivitātes atjaunošanās – tas rada virkni bioloģiski aktīvu faktoru, kas palielina aktivēto makrofāgu, antigenspecifisko citotoksisko T-limfocitu skaitu, pastiprina imūnkompetento šūnu savstarpējo kooperatīvo mijiedarbību. Tādējādi polisaharīda iedarbības rezultāts raksturojams kā organisma imūnstatusa korekcija.
Bez tam Sjangu piemīt unikāla spēja izvadīt holesterīnu, veicināt arteriālā spiediena normalizēšanu, nomākt organisma patogēno floru. Sjangu ir brīnišķīgs imūnregulātors un to var pielietot kā profilaktisku līdzekliu vīrusu un saaukstēšanās slimību atvairīšanai.
Diabēta ārstēšanā to izmanto kā cukura daudzuma samazināšanas līdzekli, tā pielietošana ir nepieciešama arī insulīnatkarības formas diabēta slimniekiem – īpaši, lai izvairītos no komplikācijām. Kopumā Aromātiskajai sēnei ir plašs dziednieciskās iedarbības sp |